Strona główna


Mazowiecki o. Klubu Wartburga

Wstąp do Klubu!

Członkowie

Warszawa

Pruszków

Dotychczasowe zloty

Zapowiedzi zlotów

Klubowe gadżety

Przydatne adresy


Historia

Historia Wartburgów

Eisenach

Prototypy

Prospekty reklamowe

Produkcja/sprzedaż

Melkus


Galeria

Wartburg 1000

Wartburg 353

Wartburg 1.3

Wasze zdjęcia


Technika

Dane techniczne

Porady, Tuning

Testy Wartburga

Wykresy


Inne

Linki

Dlaczego Wartburg?

Redakcja Strony

Bibliografia

Wydłużanie żywotności silnika

Na podstawie fragmentów "Żywotność silnika?", T. Gańczarczyk W. Pachoń

Aby wydłużyć przebiegi międzynaprawcze jednostek napędowych, zaleca się, oprócz przestrzegania instrukcji producenta, wykonanie następujących czynności:

-W silnikach czterosuwowych zaleca się dodawanie 3% obj. siarczku molibdenu (MoS2) o granulacji maks. 5 mikronów. Zapobiega to osiadaniu na układzie filtra olejowego, zmniejsza opory tarcia o 20-25%.
-Dobrym pomysłem jest także dodawanie MoS2 dowolnej granulacji do olejów przekładniowych i smarów łożyskowych w ilości 3-5% obj. Najpierw należy wymieszać preparat z małą ilością smaru/oleju, potem dodać do reszty.
-Można także w czterosuwach stosować tzw. górne smarowanie - dodawać na 10l benzyny 75 cm sześc. oleju silnikowego lub 60 ccm rycynowego.
-Wracając do prac konserwacyjnych silnika: przydaje się tutaj metoda dyfuzyjnego pokrywania dwusiarczkiem molibdenu gładzi cylindrów, tłoków, pierścieni i innych elementów stalowych, staliwnych, żeliwnych i aluminiowych pracujących w warnkach tarcia. W tym celu wciera się w odtłuszczoną powierzchnię roztwór sproszkownego MoS2 w denaturacie i wygrzewa (np w domowym piekarniku) 2-4 godziny w temp. 170-200 stopni. Gotowe poierzchnie polerować filcem lub flanelą, pokryć cienką warstwą smaru i dokładnie usunąć pozostałe w szczelinach grudki dwusiarczku. Uwaga: można to wszystko robić w domu, jednak MoS2 jest bardzo lotny i grozi zabrudzeniem pomieszczenia!

Tak przygotowany silnik ma wg autorów wytrzymywać znacznie dłuższy przebieg oraz zachowywać większą sprawność. Może warto?

Na podstawie źródeł dostarczonych przez Jędrka via Marselus opracował JaNN

Wartburg Zone 2001-2005 copyright by JaNN, Papieju, Leloo & Sikor